Myška Obrovská :-))))))))))))))Krysa obrovská
:-)))))))))))))))))))))))))))))))Gambian
Kopírovány na stánce : https://zniflheimu.cz nekopírovat o kopírování žadejte majitelku určo se domlůvite
Krom prostoru je nutné, aby měl chovatel vyřešenou finanční a časovou situaci. Krysy obrovské se totiž nespokojí s miskou zrní na pár dní. Potravu je třeba podávat denně čerstvou, proto je třeba mít, ještě před pořízením tohoto zvířete, vyřešenou otázku jak se o zvířata postarat v době dovolené, nemoci, hospitalizace v nemocnici, služební cesty apod.
Úplně nejlepší je, mít v záloze člověka, který vaše zvířata zná a taktéž ona jeho. Ten by měl být ochoten se o ně v době vaší nepřítomnosti o ně postarat. Ne každý však bude mít tolik odvahy vstoupit sám na území Gambií. S tímto musíte před pořízením zvířete počítat. V nejhorším případě upravit klec tak, aby se zvířata dala krmit bez otevření dvířek. Je to však řešení jen na několik málo dní. Z klecí je třeba často odstraňovat zbytky staré potravy.
1. MÓDI ![]() |
![]() |
Nar: 30.9.2009 Váha: |
|
volný k odběru od poloviny Listopadu | |
1. MAGNI ![]() |
![]() |
Nar: 30.9.2009 Váha: |
|
volný k odběru od poloviny Listopadu |
I když tato zvířata zpravidla nejsou náchylná na onemocnění a netrpí na choroby z přešlechtění, může někdy v průběhu jejich života nastat situace, kdy bude třeba vyhledat veterinární pomoc. Vzhledem k tomu, že je stále většina veterinářů, (kromě některých specializovaných klinik) kteří mají málo zkušeností i s laboratorními potkany, bylo by naivní se domnívat, že s tímto zvířetem si poradí v jakékoli situaci. Určitě však vašeho veterináře uvědomte jaké zvířátko doma chováte a ujistěte se, že bude možné se na něj v případě potřeby obrátit. Nejlepší možnost však je, oslovit nějakého specialistu. Já osobně mám to štěstí, že plzeňská ZOO tato zvířata odchovává. Chodila jsem sem už se svým leguánem, kterému bylo třeba operovat zlomenou kost na přední tlapce, kůstka mu pak srůstala zafixovaná za pomoci zavedeného "drátu". Nejsem si jistá, že v té době by běžný veterinář s tímto poradil. V ZOO pracují specialisté, kteří mají zkušenosti s určitým druhem zvířat, vědí kolik a jaké léky je možné podat, jaký způsob narkózy zvolit a mají k tomu potřebné vybavení.
Rozhodně, ale nechoďte k veterináři na nějaké preventivní prohlídky apod., i když byste třeba chtěli své "vzácné" zvířátko předvést. Je to totiž naprosto zbytečné a vůbec není dobrý nápad, nosit zdravé zvíře mzi ta nemocná.



V případě, že chcete zvíře chovat jako mazlíčka a ne pouze jako ozdobu v teráriu, je třeba se mu velmi věnovat a dát si práci s jeho ochočováním. Rozhodně bych to doporučovala, neboť se to může velmi často hodit, když potřebujete zvíře chytit nebo přemístit a v neposlední řadě možná i navštívit toho veterináře. S divokým zvířetem, které není zvyklé na lidský kontakt, budou tyto situace hodně složité. A dle mého názoru, by byla obrovská škoda nepokusit ochočit toto zvíře. Chovat Gambii, která si na vás zvykne a nechá se od vás vzít do ruky, je naprosto úžasný pocit nehledě na pár dalších "bonusů" v podobě her a lumpačení, které na vás čekají, když si na vás zvíře zvykne odmalička.
Přesto přeze všechno by měl mít chovtel stále na mysli, že se jedná dosud ne zcela domestikované zvíře, které má své specifické vlastnosti, jako je například teritoriální chování, je dost velké a silné na to, aby se umělo tvdě bránit a pokud se cítí ohroženo, není vyloučeno, že i částečně ochočené zvíře může zaůtočit, ať už na chovatele nebo na některé z dalších domácích mazlíčků.
Proto chov Gambií vyžaduje mimo jiné vysokou dávku ostražitosti a předvídavosti. Rozhodně bych je nedoporučovala jako mazlíčka vhodného k dětem.
